OVERALL RESULTS 50K
                         Flag Line Trail Fest 2011
                          Sept 24, 2011 Bend, OR
                            Timing by Time2Race
                           Super Fit Productions
 

      PLACE  BIB     NAME         PLACE IN DIVISION     TOWN           TIME
      =========================================================================
         1   142 Max King               1 M3039         Bend           3:27:54 
         2   103 Ryan Bak               1 M2029         Bend           3:33:46 
         3   172 Jacob Puzey            2 M2029         Hermiston      3:47:12 
         4   105 Todd Braje             2 M3039         San Diego      4:00:14 
         5   298 Jeff Browning          1 M4049                        4:02:02 
         6   155 Mark Lundblad          2 M4049         Swannanoa      4:04:15 
         7   141 Andrew Kelm            3 M3039         Medford        4:05:33 
         8   122 William Emerson        3 M4049         Portland       4:18:22 
         9   119 Corey Dow-Hygelund     4 M3039         Sunriver       4:19:07 
        10   136 Stephanie Howe         1 F2029         Bend           4:19:26 
        11   102 Natalie Bak            2 F2029         Bend           4:20:01 
        12   197 John Weinsheim         4 M4049                        4:21:26 
        13   169 Chase Parnell          3 M2029         Bend           4:26:55 
        14   146 Dan Larson             5 M4049         Portland       4:37:48 
        15   188 Zach Violett           4 M2029         Bend           4:38:39 
        16   174 Tim Reardon            5 M3039         Bend           4:40:24 
        17   180 Pam Smith              1 F3039         Salem          4:41:15 
        18   181 Taylor Spike           6 M3039         Eugene         4:43:09 
        19   199 David Uri              6 M4049                        4:49:13 
        20   196 Teague Hatfield        7 M4049                        4:50:13 
        21   101 Jason Adams            7 M3039         Bend           4:51:25 
        22   175 Patrick Riley          8 M3039         Des Moines     4:52:56 
        23   112 Mark Dahl              8 M4049         Portland       4:53:01 
        24   125 Brian Frankle          9 M3039         Bend           4:53:31 
        25   118 Bretagne Dow-Hygelun   2 F3039         Sunriver       4:54:07 
        26   110 Jay Clark              5 M2029         Bend           4:58:11 
        27   286 Kristen Riley          3 F3039                        4:59:04 
        28   123 Erik Escher            6 M2029         Brookings      5:00:34 
        29   193 Bryan Youngs          10 M3039         Portland       5:06:30 
        30   189 Kristy Werchek         4 F3039         Bend           5:09:44 
        31   191 Joel Wirtz            11 M3039         Bend           5:12:50 
        32   288 Joseph Laro           12 M3039                        5:14:00 
        33   179 Dwight Shuler          9 M4049         Asheville      5:15:14 
        34   195 Molly Zurn             1 F4049         Reno           5:17:22 
        35   104 Brad Bergman          13 M3039         Des Moines     5:17:48 
        36   187 Shelley Todd           5 F3039         Springfield    5:20:12 
        37   138 Randy Johnson          1 M5059         Port Angeles   5:23:29 
        38   120 William Duerden       10 M4049         Sisters        5:24:02 
        39   149 Nick Lelack           11 M4049         Bend           5:24:15 
        40   135 David Henry            7 M2029         Baker City     5:25:22 
        41   166 Cindy Naffziger        1 F5059         Bend           5:31:38 
        42   121 Scott Dumdi           14 M3039         Yamhill        5:32:15 
        43   291 Emily Uhlig            3 F2029                        5:32:25 
        44   184 Kari Strang            6 F3039         Bend           5:32:45 
        45   297 David Robinson         8 M2029                        5:39:29 
        46   150 Tonya Littlehales      7 F3039         Bend           5:40:33 
        47   186 Julie Thomas           2 F4049         Canby          5:41:13 
        48   158 Joshua Marks          15 M3039         Bend           5:44:10 
        49   170 Jeff Patterson        12 M4049         Bend, Or       5:46:19 
        50   183 John Sterling         13 M4049         Bend           5:52:51 
        51   140 Jenna Kane             4 F2029         Bend           5:53:20 
        52   145 Dave Kofranek         14 M4049         Eugene         5:54:27 
        53   198 Gregory Stevens       15 M4049                        5:57:07 
        54   124 Niels Farner           2 M5059         Bend           5:58:54 
        55   162 Dave Molenaar          3 M5059         Olympia        6:03:20 
        56   143 Calvin Knight         16 M4049         Bend           6:04:12 
        57   115 Bruce Davison          1 M6069         Anchorage      6:04:15 
        58   154 Moises Lucero         16 M3039         Eugene         6:06:03 
        59   182 Andy Stallings        17 M3039         Bend           6:06:35 
        60   295 James Hosmer          18 M3039                        6:08:06 
        61   134 Megan Henning          8 F3039         Eugene         6:10:24 
        62   132 Jim Hammond           19 M3039         Bend           6:10:45 
        63   292 Max Darsonval                                         6:15:41 
        64   126 Jeanne Giraudier       9 F3039         Eugene         6:21:41 
        65   165 Sharon Mosley          3 F4049         Eugene         6:22:15 
        66   168 James Oliphant        17 M4049         Corvallis      6:22:43 
        67   156 Al MacInnis            2 M6069         Bend           6:25:19 
        68   109 Christopher Cheng      9 M2029         Bend           6:25:26 
        69   130 Tanya Hackett          4 F4049         Bend           6:27:45 
        70   294 Chris Yorges          18 M4049                        6:29:32 
        71   293 Joseph Stewart        20 M3039                        6:29:33 
        72   108 Jimmy Cavezza         21 M3039         Springfield    6:33:42 
        73   161 William Misner         1 M7079         Spokane        6:33:55 
        74   178 Maura Schwartz         2 F5059         Madras         6:39:18 
        75   144 Richard Knowles        3 M6069         Haines         6:45:18 
        76   116 Claudia Deenik         3 F5059         Bend           6:51:05 
        77   129 Michael Hackett       19 M4049         Bend           6:52:20 
        78   128 Brian Grossman        20 M4049         Bend           6:52:54 
        79   148 Kathy Lein             5 F4049         Bend           6:53:21 
        80   151 Jennefer Lloyd         6 F4049         Bend           6:53:22 
        81   163 Joe Mosley             4 M5059         Eugene         6:57:22 
        82   296 Geoff Hasegawa        22 M3039                        6:58:08 
        83   176 Kyle Roe              10 M2029         Redmond        7:06:31 
        84   157 Nancy MacInnis         1 F6069         Bend           7:16:05 
        85   133 Sue Henderson          7 F4049         Bend           7:17:23 
        86   111 Curtis Crothers        5 M5059         Portland       7:22:54 
        87   147 Nicolette Laurie      10 F3039         Portland       7:22:54 
        88   171 Steven Payette        21 M4049         Woodacre       7:22:56 
        89   160 Roger McKay Jr         6 M5059         Albany         7:29:02 
        90   177 Susan Rutter           8 F4049         Bend           7:33:45 
        91   194 Dave Zimmerman        22 M4049         Bend           7:33:46 
        92   159 Teresa Mason           4 F5059         Eugene         7:56:10 
 
 
                                                                    
               OVERALL RESULTS BACHELOR BUTTE HALF MARATHON
                         Flag Line Trail Fest 2011
                          Sept 24, 2011 Bend, OR
                            Timing by Time2Race
                           Super Fit Productions
 
      PLACE  BIB     NAME         PLACE IN DIVISION     TOWN           TIME
      =========================================================================
         1   221 Josh Nordell           1 M3039         Bend           1:32:27 
         2   215 Jeremy Hurl            2 M3039         McMinnville    1:40:22 
         3   224 Mark Robins            3 M3039         Salem          1:43:03 
         4   220 Ashley Nordell         1 F3039         Bend           1:45:37 
         5   237 Greg Tyler             4 M3039         Portland       1:50:10 
         6   211 Mallory Gordon         1 F2029         Portland       1:50:18 
         7   238 Aaron Walton           5 M3039         Bend           1:51:28 
         8   212 Peter Gutowsky         1 M4049         Bend           1:57:21 
         9   210 Hailey Garside         2 F3039         Bend           1:57:26 
        10   236 Keli Timm              3 F3039         Bend           1:58:41 
        11   217 Eric Lubell            6 M3039         Portland       2:00:34 
        12   223 Meghan Reardon         4 F3039         Bend           2:02:34 
        13   235 David Taylor           2 M4049         Bend           2:04:47 
        14   287 Allison Dubenezic      5 F3039                        2:05:23 
        15   232 Pia Snowbeck           1 F4049         Bend           2:10:42 
        16   234 Barbara Taylor         2 F4049         Bend           2:10:53 
        17   245 Riley Smith            1 M2029                        2:11:08 
        18   200 Mark Adams             3 M4049         Portland       2:17:25 
        19   214 Laurie Hubbard         1 F5059         Bend           2:22:33 
        20   244 Mary McAllister        2 F5059                        2:22:34 
        21   233 Steve Strang           7 M3039         Bend           2:23:04 
        22   222 Gretchen Peed          2 F2029         Redmond        2:23:50 
        23   239 Andrea Wampler         3 F2029         Bend           2:28:47 
        24   289 Jenny Schossow         6 F3039                        2:31:27 
        25   246 John Shipley           4 M4049         Monmouth Beach 2:33:04 
        26   204 Pat Creedican          1 M6069         Bend           2:39:27 
        27   218 Alison McBroom         3 F4049         Bend           2:46:08 
        28   240 Tyler Wampler          2 M2029         Bend           2:57:20 
        29   208 Jeanine Faria          3 F5059         Bend           3:19:08 
        30   207 Christina Faria        4 F2029         Bend           3:19:09 
        31   216 Jeanette King          7 F3039         Bend           3:21:57 
        32   201 Elisa Carroll          8 F3039         Bend           4:05:18 
        33   290 Lenora James           4 F4049                        4:05:30 
                                                                    
                         OVERALL RESULTS for CINDER CONE 5K
                         Flag Line Trail Fest 2011
                          Sept 24, 2011 Bend, OR
                            Timing by Time2Race
                           Super Fit Productions
 
      PLACE  BIB     NAME         PLACE IN DIVISION     TOWN           TIME
      =========================================================================
         1   790 Richard Bolt           1 M4049                          21:25 
         2   788 Mike Olson             1 M3039                          21:38 
         3   793 John Hlavacs           2 M3039         Portland         26:37 
         4   785 Stephanie Robins       1 F2029         Salem            43:41 
         5   781 David Kelly            2 M4049         Bend             44:22 
         6   792 Rebecca Rothstein      1 F4049         Monmouth Beach   51:46 
         7   794 Monica Freeman         1 F3039                        1:08:34 
         8   782 Ryan Massey            3 M3039         Bend           1:19:51 
         9   243 Lucero                 2 F3039                        2:17:49 
        10   786 Jack Strang                            Bend           2:21:35